Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum L.
Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden čerstvě otevřený květ nebo poupátko těsně před rozkvětem, pokud jde o třezalku, vyteče z něho červená šťáva.
 
Sběr:
Sbíraná část: Nať  a květ
Sbíráme: V době květů, nejlépe v červenci a v srpnu asi 10 - 15 cm od země. Za suchého počasí, nejlépe v červenci kolem 10. hodiny. Celá rostlina musí být olistěná. Svazuje se v kytice a rozvěšuje se ve stínu svázaná do otýpek nebo volně na provaze nebo tyčích. Umělá teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 ° C. Květy se po zavlhnutí rychle zabarvují a hnědnou. Je dobré ji občas prohlédnout.
Sesychací poměr
je 4 : 1.
 
Použití:
Čaj: Při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ve zdvihání. Je výborným prostředkem proti průjmu. Při zánětu trojklanného nervu se pijí denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme třezalkovým olejem. Spolu s čajem používáme sedací koupele při poruchách řeči, nepokojném spánku,  hysterických záchvatech, náměsíčnictví, nočním pomočování a depresi.
Podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody, proto by jej měla pít hlavně mladá děvčata v době dospívání.

Tinktura: Používá se při stavech po otřesech mozku, při poruchách menstruačního cyklu, skřípnutí nervů, spáleninách, zhmožděninách, vředech, řezných, bodných a tržných ranách. Zmírňuje bolesti svalů a nervů, proto je vhodná při poranění zakončení nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti. Při pocitu rozlámanosti, který se při každém pohybu nebo otřesu zhoršuje. Odstraňuje a léčí záněty.
 
Olej: květy, natrhané za slunečného dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalijeme dobrým stolním olejem (olivovým, slunečnicovým, mandlovým a pod.). Květy musí být v oleji ponořené. Láhev dobře uzavřeme a postavíme ji na několik dní na slunce nebo na teplé místo. Do týdne se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách.

Doporučuje se užívat při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách  a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře.
Je výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech (hexenšus),
při ischiasu  a revmatizmu.
 
 Vnitřně se doporučuje olej užívat nakapaný na cukr pro povzbuzení chuti k jídlu,
proti bolestem hlavy a na posílení nervů.
 
Třezalková tinktura: Jeden díl květů, natrhaných za sluněného dne, volně naplníme do láhve a zalijeme devíti díly 38 - 40 % lihoviny. Láhev dobře uzavřeme, a postavíme na 14 dnů na slunce nebo na teplé místo. Tinktura se zbarví do červena. Pak ji přefiltrujeme, usazeninu vylisujeme a tinkturu uschováme.
 Doporučuje se užívat 3x denně 10 kapek na lžíci vody
při bolestech hlavy, žlučníku, při nespavosti, nebo na cukr při kašli, nervové slabosti a přepracovanosti

Směs na zánět mandlí:
1 díl přesličky,
1 díl třezalky
jednu čajovou lžičku směsi spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích.
Účinkuje při nočním pomočování (jí se jen suchá strava), zánětu mandlí, zánětu sliznice dutiny ústní, hnilobném procesu zubů, krvácení dásní, a polypech na patře a v krku