Měsíček zahradní
Calendula officinalis L.
Sběr: Jsou-li květy měsíčku po sedmé hodině ranní ještě zavřené, je možné ten den očekávat déšť.
Sbíráme: Od června do podzimu.
Sbíraná část: Květ s kalichem nebo bez kalichu. Nejvhodnější doba sběru je před polednem. Za suchého a hlavně slunného počasí se sbírají jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu nebo s ním. Suší se rychle ve stínu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 - 70 ° . Droga má slabý pach, chuť slanou, trpkou a nahořklou. Musí být chráněna před světlem, aby se zachovala barva drogy a předešlo se rozkladu účinných látek. Snadno přijímá vzdušnou vlhkost, a proto se doporučuje občasné přesušení.

Použití: Působí spasmolyticky (uvolňují křečovité stažení hladkého svalstva), povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.
 
Čaj (nálev): je velice účinný zvláště u zánětlivých stavů, u gynekologických onemocnění, reguluje menstruaci, u nemocí slinivky břišní, při špatném zažívání. Má i působnost protirakovinnou, zvláště preventivní (v gynekologii). Působí příznivě na poruchy krevního oběhu, nemoci jater, při infekční žloutence, pročišťuje krev, hlavně pije-li se pravidelně, upravuje činnost srdečního svalu. Pije se při onemocnění žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech,
stejně jako při zánětu tlustého střeva, takže i při silných průjmech, vodnatelné a krvavé moči. Vyhání z těla dokonce i škrkavky. Opatrné vymývání očí vlažným čajem způsobuje zlepšení ostrosti zraku.
 
Zevně: se používá na omývání nebo koupel zanícených ran, bércových vředů, plísně.
 
Mast: bolesti a silné napětí spojené s pooperačními jizvami zmizí ve velmi krátké době, jizvy se také rychle hojí. Natřeme-li na lněný hadřík mast z měsíčku a přikládáme ji na nohy plné křečových žil, tyto zmizí do jednoho měsíce. Nohy budou zase pěkné s hladkou pokožkou.
Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, omrzlin
a spálenin, při škraloupovitém povlečení nosu. Napadne-li nohy plíseň natíráme je měsíčkovou mastí. Po týdnu se i otevřená místa zahojí.

Tinktura: používá se rozpuštěná v převařené vodě nebo v čaji vnitřně jako měsíčkový čaj.
Vnější použití je ve formě obkladu při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, ba dokonce při hnisavých a rakovinných vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech. Užívá se 3x denně 8 kapek při prasklých starých a nových onemocněních (potírá se i zevně), při bércových vředech, těžce se hojících ranách, plísňových vyrážkách, zánětech nehtových lůžek, tvrdnutí prsních žláz, kostižeru, bolesti svalů,  bolesti nervů, zhoršující se při pohybu a otřesech. Působí na srdce a cévy.
 
Šťáva: z čerstvých květů odstraňuje bradavice a svrab.
 
Směs na čištění krve: 30g měsíčku, 10g kopřivy, 10g řebříčku; jednu čajovou lžičku spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích.

Listy se mohou přidávat do salátů a nebo se konzumují samostatně čerstvě natrhané. Jazykovité květy se používají jako přírodní barvivo (např. k barvení rýže, másla).

Doporučený denní příjem: Nálev – pro vnitřní užití - 1-2 g drogy / 150 ml vroucí vody, necháme 2-3 min luhovat, pijeme 3 x denně.
Pro vnější použití připravujeme odvar ze stejného množství drogy, tinkturu (1:9) – droga: 20% alkohol nebo mast – 2-5g drogy do 100 g masťového základu.
Dávkování: vnitřně - 1 kávová lžička na šálek nálevu, pije se každé 3 hodiny; zevně - 2 polévkové lžíce na 1l nálevu.

Interakce: Nejsou známy.

Kontraindikace: Při dodržení běžných terapeutických dávek nejsou známy. Pro nedostatek informací se nedoporučuje užívat v době těhotenství a laktace.

Nežádoucí účinky: U citlivých lidí na obsahové látky čeledi Asteraceae (popř. i při kontaktu kůže s drogou) by se mohla projevit alergická reakce. Pozor na zkříženou alergii s dalšími rostlinami z této čeledě.