Meduňka lékařská 
Melissa officinalis L.
Sběr: Doba sběru červen - srpen.
Sbírá se list a nať bohatě olistěná.
Meduňka se sbírá okolo 12. hodiny za suchého a chladného počasí před obdobím květu. Suší se pokud možno rychle, protože při pomalém sušení hnědne. Při umělém sušení začínáme při 30 ° C a pak teplotu zvolna zvyšujeme na 40 ° C. V době plného rozvití květů listy nevoní již tak příjemně. Listy se mohou postupně sbírat až třikrát za období. Syrové listy špatně snášejí skladování. Meduňka má citrónovou vůni a chutná kořenitě. Drogu musíme uchovávat v dobře uzavřených nádobách a každý rok ji vyměnit za novou!

Použití: Užívá se buď samotná nebo v čajových směsích ve formě nálevu nebo lihového extraktu. Doporučuje se hlavně jako prostředek uklidňující, zejména při poruchách nervového původu, nespavosti a bušení srdce, dále při poruchách zažívání a při žaludečních nevolnostech. Zvyšuje a podporuje tvorbu žluče a zabraňuje nadýmání. Příznivý účinek má i při chorobách z nachlazení a chřipkových stavech. V lidovém léčitelství byla doporučována ke koupelím při revmatismu a ke kloktání. Z lihových výtažků se vyrábějí prostředky proti bolestem hlavy a nervovým stavům. Má uplatnění v kosmetice i parfumerii. Proslula jako přísada do likérů v tzv. karmelitském lihu či karmelitských kapkách, jež jsou užívány dodnes.

Dávkování: 1 kávová až polévková lžíce na šálek nálevu, pijí se 2 - 3 šálky denně.

Meduňkové víno:
při padoucnici.
- Jeden díl čerstvě nasbíraných listů naplníme do dobře uzavíratelné láhve a zalijeme 9 díly dobrým vínem, dobře uzavřeme a postavíme na 7 dní na slunce. Pak vše slijeme do připravených lahviček.

Tinktura:
3x denně 10 kapek při
hysterii, migréněnadýmání (slinivka), lehkých střevních katarech, lehkých žaludečních katarech, nedostatečné tvorbě žluče, na uklidnění při bušení srdce, při srdečních neurózách, nespavosti,

Olej:
se používá ke vtírání při neuralgických bolestech, revmatických bolestech.