Levandule lékařská
Lavandula angustifolia Mill.
Sběr:
Sbíraná část: Květ a nať
Sbíráme: od července do srpna před úplným rozkvětem
V době květu stříháme nať asi v polovině rostliny zahradnickými nůžkami. Sušíme ve svazečcích zavěšených ve stínu. Umělá teplota při sušení by neměla překročit 40°C. Po usušení zdrhneme. Droga má silně kořenitou vůni a chutná nahořkle. Uchováváme v uzavřených nádobách.
Sesychací poměr je 5 : 1.

Použití:
Čaj (nálev):
se pije pro zklidnění nervů při bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Tlumí kolikové bolesti. Používá se jako žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum. Čaj z levandule pomáhá při nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si s takovými nepříjemnostmi, jako je například stres, hysterie, třes končetin a migréna. Dále pomáhá při astmatu a žaludečních kolikách.


Zevní použití:
napomáhá hojení ran, ve formě mazání na dnu a revmatismus, na zánět nervů apod. Používá se při kosmetických koupelích a také v domácnosti, kdy suché větvičky krásně provoní prádelník a navíc jejich vůně ještě odpuzuje moly. Levandule také odhání mouchy a komáry

O levanduli se zmiňuje také Matthioliho herbář, kde se radí máčet bylinu ve víně a takový nápoj dávat starým lidem k uchování rozumu a paměti.