Borůvka černá
Myrtilli folium
Sběr:
Sbírané části: List a plod.
Doba sběru: Listy: červen až září. Plody: červenec a srpen.

Použití:
Léčivé působení: Bylina má svíravý, stahující účinek (zužuje cévy a snižuje vyměšování), působí protiprůjmově a je pomocným lékem při cukrovce, snižuje hladinu cukru v krvi. Bobule obsahují pigment, který pravděpodobně usmrcuje baktérie nebo zpomaluje jejich růst, proto jsou zvlášť užitečné při průjmu způsobeném mikroorganismy, jako je úplavice. Ve velkém množství však mají čerstvé plody projímavý účinek. Borůvky chrání cévy před škodlivými nánosy, typickými pro kornatění tepen, a zpevňují cévní stěnu. Proto chrání před srdečními chorobami a před náhlými příhodami mozkovými. Borůvky mají též příznivý vliv na vidění za šera a léčí záněty. Listy snižují hladinu cukru v krvi u diabetiků a zřejmě zvyšují tvorbu inzulínu. Patří proto mezi důležité drogy proti cukrovce a proti střevním kolikám.

Způsob užití:
Listy: Mohou se sušit jak ve stínu, tak i na slunci, protože se nezapařují. Pokud se suší umělým teplem, nesmí teplota překročit 40°C. Sesychací poměr je 4 : 1. Droga se skladuje v jutových nebo papírových pytlích.

Nálev:
1 polévková lžíce řezaných listů se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat v uzavřené nádobě. Potom se scedí a pije se 1 šálek ( 1/4 l ) třikrát denně. Bere se jako doplněk při pozdní, na inzulínu nezávislé cukrovce. Odvar: 1 polévkovou lžíci listů přelijeme 1/4 l studené vody, uvedeme do varu a vaříme na mírném ohni 20 minut. Potom scedíme. Obklady z odvaru přikládáme na kůži postiženou plísňovým onemocněním. Při vředech a zánětech v krku používáme jako kloktadlo.

Plody:
Lze je sušit ve stínu i na slunci. Je nutno je skladovat v suchu, neboť velmi snadno plesnivějí a jsou napadány škůdci. Sesychací poměr je 8 : 1. Skladují se v plechových nebo skleněných obalech.

Čerstvé plody:
Při zácpě sníme velkou mísu celých čerstvých plodů (můžeme přidat cukr a mléko nebo smetanu).

Čerstvá šťáva:
Vylisovaná šťáva z čerstvých vyzrálých plodů, podávaná samotná nebo s vodou, působí blahodárně při nachlazení, zánětu sliznice v ústech, zánětu dásní, užívá se k výplachům nosu při rýmě, k odstranění zápachu z úst, proti aftům a potírají se jí opary. Při průjmu ji užíváme v 10 ml dávkách.

Čaj z plodů:
3 polévkové lžíce sušených a rozmělněných borůvek se přelijí 1/2 l studené vody, zahřejí k varu a vaří se 10 minut. Potom se čaj scedí a pije se teplý.

Borůvkové víno:
5 l borůvek dobře přebereme a opereme ve vodě, kterou pak opatrně slijeme, aby se odplavily všechny nečistoty. Borůvky nasypeme do zavařovací láhve nebo demižónu. Mezitím svaříme 1,5 kg cukru s trochou vody, až vznikne hustá tekutina, přidáme skořici a hřebíček a po vychladnutí nalijeme na borůvky. Uzavřeme a necháme 3 měsíce stát. Potom prolisujeme na sítu, necháme ustát a stočíme do lahví. Listy snižují hladinu cukru v krvi, proto by je diabetici závislí na inzulínu neměli v nálevech užívat bez odborného dohledu.

Magické využití: Umístěním několika borůvek pod rohožku zabráníte, aby do vašeho domu vstoupily nepříjemnosti, související s majetkem. Stejně tak ochraňují proti zlu. Jste-li vystaveni psychickému tlaku, snězte několik borůvkových koláčů. Tím se zvýší vaše vnitřní odolnost.